Skip to content

191 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1972

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 29, 2007

Property Information

Block43
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
53%
Improvement Value:$153,300
47%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+3.4%
2024$11,086+2.6%
2023$10,800+0.7%
2022$10,728+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972