Skip to content

33 Brewster PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block55
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
49%
Improvement Value:$170,400
51%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,755+3.4%
2024$11,366+2.6%
2023$11,072+0.7%
2022$10,999+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954