Skip to content

28 N Demarest AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block106
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB1.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
54%
Improvement Value:$119,300
46%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.4%
2024$8,842+2.6%
2023$8,614+0.7%
2022$8,557+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7635, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1951