Skip to content

48 Brewster PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block56
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
57%
Improvement Value:$115,800
43%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,516+3.4%
2024$9,200+2.6%
2023$8,963+0.7%
2022$8,903+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950