Skip to content

65 Ames AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block60
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
52%
Improvement Value:$134,900
48%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+3.4%
2024$9,647+2.6%
2023$9,398+0.7%
2022$9,336+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 418, Page 1375

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8142, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1956