Skip to content

74 Blauvelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1980

Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block5
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,047
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
34%
Improvement Value:$373,800
66%
Total Assessment$565,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,938+3.4%
2024$19,277+2.6%
2023$18,779+0.7%
2022$18,655+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980