Skip to content

225 N Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Sep 30, 1994

Property Information

Block5
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,678
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,700
47%
Improvement Value:$177,900
53%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,837+3.4%
2024$11,444+2.6%
2023$11,149+0.7%
2022$11,075+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 7736, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1962