Skip to content

30 Dick StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1917

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block5
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,800
84%
Improvement Value:$29,500
16%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,465+3.4%
2024$6,251+2.6%
2023$6,089+0.7%
2022$6,049+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 1710, Page 829Recorded7/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1917