Skip to content

26 Dick StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 1994

Property Information

Block5
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,300
61%
Improvement Value:$115,700
39%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475+3.4%
2024$10,128+2.6%
2023$9,866+0.7%
2022$9,801+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950