Skip to content

16 Dick StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block5
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,515
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,500
55%
Improvement Value:$143,600
45%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,255+3.4%
2024$10,881+2.6%
2023$10,601+0.7%
2022$10,530+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950