Skip to content

105 W Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 27, 2000

Property Information

Block5
Lot49
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
60%
Improvement Value:$110,300
40%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,787+3.4%
2024$9,463+2.6%
2023$9,219+0.7%
2022$9,158+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8290, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1926