Skip to content

40 Coyne CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1970

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 7, 2013

Property Information

Block5
Lot59
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,100
39%
Improvement Value:$300,100
61%
Total Assessment$494,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,430+3.4%
2024$16,852+2.6%
2023$16,417+0.7%
2022$16,309+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 1420, Page 926

Property Sale

Sale
$594,000
DeedBook 9388, Page 30

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 8625, Page 376

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8135, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1970