Skip to content

86 N Stoughton StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block60
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
53%
Improvement Value:$131,400
47%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854+3.4%
2024$9,528+2.6%
2023$9,282+0.7%
2022$9,220+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928