Skip to content

48 River Edge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2006

Property Information

Block60
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
52%
Improvement Value:$131,000
48%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,579+3.4%
2024$9,262+2.6%
2023$9,023+0.7%
2022$8,963+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950