Skip to content

81 Elder AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block61
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
56%
Improvement Value:$135,200
44%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,835+3.4%
2024$10,476+2.6%
2023$10,205+0.7%
2022$10,138+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,460DeedBook 3299, Page 406Recorded7/19/2019

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8189, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1951