Skip to content

103 Elder AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block61
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,435
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
48%
Improvement Value:$160,300
52%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,624+3.5%
2024$10,263+2.7%
2023$9,992+0.7%
2022$9,924+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951