Skip to content

166 Columbia AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 12, 2008

Property Information

Block6
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
52%
Improvement Value:$164,000
48%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,957+3.4%
2024$11,560+2.6%
2023$11,262+0.7%
2022$11,187+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 9562, Page 235

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 8406, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1955