Skip to content

142 Columbia AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Aug 10, 2004

Property Information

Block6
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
56%
Improvement Value:$127,300
44%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+3.4%
2024$9,879+2.6%
2023$9,624+0.7%
2022$9,560+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 8723, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1949