Skip to content

35-37 Harrington StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 2, 2007

Property Information

Block70
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionFB2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
49%
Improvement Value:$214,900
51%
Total Assessment$417,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,722+3.4%
2024$14,233+2.6%
2023$13,866+0.7%
2022$13,774+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 9443, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1956