Skip to content

216 W Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1964

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Nov 9, 2007

Property Information

Block94
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,900
48%
Improvement Value:$193,000
52%
Total Assessment$371,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,117+3.4%
2024$12,682+2.6%
2023$12,355+0.7%
2022$12,273+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000
DeedBook 9455, Page 437

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 8153, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1964