Skip to content

46-48 N Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block74
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF-B2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,796
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,700
40%
Improvement Value:$269,500
60%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,879+3.4%
2024$15,352+2.6%
2023$14,956+0.7%
2022$14,857+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$33,000
Sq Ft2,796DeedBook 5471, Page 858Recorded4/2/2025

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,796DeedBook 2625, Page 571Recorded5/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952