Skip to content

40 N Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 28, 2015

Property Information

Block74
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,700
54%
Improvement Value:$149,300
46%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,427+3.4%
2024$11,048+2.6%
2023$10,763+0.7%
2022$10,692+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 2078, Page 1150Recorded10/16/2015

Property Sale

Sale
$252,900
DeedBook 799, Page 1905

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 8717, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1953