Skip to content

53 Moos LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$365,900
Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block76
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,300
51%
Improvement Value:$166,600
49%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,882+3.4%
2024$11,488+2.6%
2023$11,192+0.7%
2022$11,118+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$3,650,000
Sq Ft1,584DeedBook 3613, Page 430Recorded6/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960