Skip to content

21 Moos LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Sep 23, 1991

Property Information

Block76
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,200
41%
Improvement Value:$247,100
59%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,895+3.4%
2024$14,400+2.6%
2023$14,029+0.7%
2022$13,936+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 7472, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1962