Skip to content

120 W Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1880

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 2, 2015

Property Information

Block76
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
45%
Improvement Value:$225,100
55%
Total Assessment$408,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,415+3.4%
2024$13,937+2.6%
2023$13,577+0.7%
2022$13,487+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 2108, Page 2035Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$354,900
DeedBook 8645, Page 604

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 7663, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1880