Skip to content

16 Ann StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block76
Lot48
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
52%
Improvement Value:$153,800
48%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,322+3.4%
2024$10,946+2.6%
2023$10,664+0.7%
2022$10,593+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921