Skip to content

24 Moos LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 7, 2008

Property Information

Block77
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,865
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
47%
Improvement Value:$198,000
53%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,078+3.4%
2024$12,644+2.6%
2023$12,318+0.7%
2022$12,236+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 9639, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1962