Skip to content

156 W Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1911

Last Sale Date
Dec 19, 2002

Property Information

Block77
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
55%
Improvement Value:$149,300
45%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,639+3.4%
2024$11,253+2.6%
2023$10,963+0.7%
2022$10,890+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8548, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1911