Skip to content

17 Cooper StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 2, 2003

Property Information

Block78
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
51%
Improvement Value:$184,100
49%
Total Assessment$376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,293+3.4%
2024$12,852+2.6%
2023$12,521+0.7%
2022$12,438+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8596, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1921