Skip to content

77 W Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1800

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block81
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF4G2S 3 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,893
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,300
39%
Improvement Value:$321,400
61%
Total Assessment$522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,436+3.4%
2024$17,824+2.6%
2023$17,364+0.7%
2022$17,249+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1800