Skip to content

20 Cleveland StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block81
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,300
54%
Improvement Value:$157,300
46%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,013+3.4%
2024$11,614+8.4%
2023$10,710+0.7%
2022$10,639+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900
Sq Ft1,498DeedBook 3419, Page 2074Recorded11/25/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8788, Page 950

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 8279, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1952