Skip to content

162 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1905

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block85
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2 2 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,171
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
40%
Improvement Value:$181,400
60%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+3.4%
2024$10,244+2.6%
2023$9,979+0.7%
2022$9,913+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,171DeedBook 3149, Page 318Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8079, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1905