Skip to content

16 W Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$822,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block85
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,249
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,200
42%
Improvement Value:$207,800
58%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,732+3.4%
2024$12,310+2.6%
2023$11,992+0.7%
2022$11,913+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$822,000
Sq Ft2,249DeedBook 5610, Page 106Recorded9/26/2025

Property Sale

Sale
$417,200
Sq Ft2,249DeedBook 4317, Page 598Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft2,249DeedBook 2487, Page 1418Recorded1/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1926