Skip to content

3 Irving PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 24, 2000

Property Information

Block86
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF1.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,555
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
59%
Improvement Value:$92,500
41%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+3.4%
2024$7,690+2.6%
2023$7,491+0.7%
2022$7,442+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955