Skip to content

27 Irving PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$571,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block86
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
40%
Improvement Value:$199,600
60%
Total Assessment$332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,731+3.4%
2024$11,342+2.6%
2023$11,049+0.7%
2022$10,976+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$571,000
Sq Ft1,948DeedBook 4240, Page 1582Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 9084, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1955