Skip to content

102 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block86
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF-B1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
90%
Improvement Value:$20,000
10%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054+3.4%
2024$6,820+2.6%
2023$6,644+0.7%
2022$6,600+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3493, Page 729Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7804, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1911