Skip to content

61 Blauvelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 7, 2005

Property Information

Block8
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,900
58%
Improvement Value:$104,700
42%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,839+3.4%
2024$8,545+2.6%
2023$8,325+0.7%
2022$8,270+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8822, Page 906

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8019, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1926