Skip to content

24-30 S Washington AveBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block126
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$598,000
57%
Improvement Value:$459,400
43%
Total Assessment$1,057,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,295+3.4%
2024$36,057-25.5%
2023$48,415+0.7%
2022$48,094+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953