Skip to content

264 W Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block93
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,000
61%
Improvement Value:$117,700
39%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+3.4%
2024$10,288+2.6%
2023$10,022+0.7%
2022$9,956+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955