Skip to content

89 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block96
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
61%
Improvement Value:$91,100
39%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+6.7%
2024$7,801+2.7%
2023$7,593+0.7%
2022$7,541+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8083, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1951