Skip to content

15 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2007

Property Information

Block95
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,934
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
42%
Improvement Value:$253,700
58%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,367+3.4%
2024$14,857+2.6%
2023$14,474+0.7%
2022$14,378+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7810, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1936