Skip to content

31 Stillman AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 16, 2005

Property Information

Block9
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,599
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
53%
Improvement Value:$143,800
47%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,715+3.4%
2024$10,360+2.6%
2023$10,092+0.7%
2022$10,025+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 8984, Page 494

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7885, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1941