Skip to content

103 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Dec 8, 2005

Property Information

Block102
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
52%
Improvement Value:$148,400
48%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877+3.4%
2024$10,516+2.6%
2023$10,245+0.7%
2022$10,177+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500
DeedBook 8974, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1950