Skip to content

400 Whitewood RdEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block1003
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1&2S-STV&F-BG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,954
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,000
54%
Improvement Value:$384,600
46%
Total Assessment$843,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,924+3.1%
2024$25,139+3.1%
2023$24,380+50.3%
2022$16,226+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 3074, Page 753Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 8720, Page 572Recorded9/2/2004

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 8001, Page 506Recorded9/5/1997

Property Built

Built

Year Built: 1950