Skip to content

37 King StEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
May 27, 2014

Property Information

Block1104
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,997
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,700
65%
Improvement Value:$301,400
35%
Total Assessment$855,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,277+3.1%
2024$25,482+3.1%
2023$24,712+18.6%
2022$20,831+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,997DeedBook 1698, Page 470Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 7799, Page 491Recorded6/30/1995

Property Built

Built

Year Built: 1907