Skip to content

461 Whitewood RdEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$1,720,000
Last Sale Date
May 29, 2024

Property Information

Block1004
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1.5SF&SBG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,895
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$492,200
63%
Improvement Value:$285,500
37%
Total Assessment$777,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,899+3.1%
2024$23,175+3.1%
2023$22,476+9.5%
2022$20,530+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,720,000

From:

To:

Sq Ft2,895DeedBook 5253, Page 1019Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$751,650

From:

To:

Sq Ft2,751DeedBook 325, Page 534Recorded12/30/2009

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 8760, Page 688Recorded12/27/2004

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8084, Page 701Recorded7/21/1998

Property Built

Built

Year Built: 1950