Skip to content

479 Whitewood RdEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Apr 4, 1997

Property Information

Block1004
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,946
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,200
74%
Improvement Value:$176,400
26%
Total Assessment$676,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,792+3.1%
2024$20,163+3.1%
2023$19,554+2.7%
2022$19,046+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

DeedBook 7961, Page 731Recorded4/8/1997

Property Built

Built

Year Built: 1950