Skip to content

194 Central AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Apr 10, 2014

Property Information

Block507
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,892
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
44%
Improvement Value:$195,900
56%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,789+3.1%
2024$10,463+3.1%
2023$10,147+2.7%
2022$9,883+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 1654, Page 355Recorded4/21/2014

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft2,357DeedBook 8562, Page 591NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1948