Skip to content

373 Windsor RdEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block104
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
57%
Improvement Value:$117,800
43%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,506+3.1%
2024$8,249+3.1%
2023$8,000+2.7%
2022$7,792+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953