Skip to content

285 Windsor RdEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block105
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,605
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$190,400
54%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,768+3.1%
2024$10,442+3.1%
2023$10,127+2.7%
2022$9,864+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,605DeedBook 8599, Page 838Recorded7/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1923